poniedzielski.pl
 
 
 
 
 
 
BA
nowa płyta, nowy program


aktualności
 
 
 
 
 
 
 
więcej aktualności
   
Galerie© 2009 Andrzej Poniedzielski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
     

Słowem, bliżej

A okno?

Mówiłem, że niebawem napiszę. O oknie. O moim oknie. O oknie mnie. I, otóż, chyba ów niebaw nastąpi. To znaczy taki mam zamiar, pisząc te słowa. Ale czy? Mierzenie sił na zamiary słabo się czasem kończy, a cóż dopiero mierzenie myśli na zamiary. Na razie, myślę niespiesznie, że jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości jest OKNO.
Moja fascynacja oknem trwa od wczesnego dzieciństwa do tzw. dziś i mam nadzieję na kultywowanie jej po kres moich dni. Później, jak to później, może być różnie. Na razie OKNO. Dlatego stawiam je na równi, a nawet wyżej od wielkich wynalazków ludzkości, bo jest to instrument regulujący dystans. Dystans człowieka względem świata. Wynalazek koła próbował zamachnąć się na przestrzeń i czas, i zdarzało się, że zamachnął się skutecznie. Ale na chwilę. Mamy dziś coraz lepsze samochody, opony, nawierzchnie, a i tak przebycie pewnej drogi w pewnym czasie daje... jedynie prędkość. Nic poza tym. Ilość spraw, ludzi i rzeczy, na które zdążymy nadal jest jedynie ułamkiem ilości spraw, ludzi i rzeczy, na które nie zdążymy. Z czasem i przestrzenią człowiek przegrał, choć kolejne ulepszenia samochodów, opon i nawierzchni będzie uważał za kolejne wielkie zwycięstwa. A nawet hiperodrzutowy samolot jest niczym innym jak lepszym samochodem, prawie całkowicie rezygnującym z opon i nawierzchni. Choć przy podchodzeniu do lądowania, z lekkim zażenowaniem i jakby nieco zawstydzony, zdaje się mówić - jeśli można, to jednak skorzystam. Z przestrzenią i czasem człowiek przegrał i kolejne bitewki tylko mu to uświadamiają dojmująco. Pewnie ta konstatacja bywa ostatnią myślą tych, którzy porzuciwszy uprzednio rozum, porzuceni przez Pana Boga i przyczepność zmierzali swym rozpędzonym autem, ale raczej ?górą, w kierunku drzewa.
Przegrał. Człowiek. Bo niepotrzebnie walczył. To (przestrzeń, czas) są rzeczy większe. Przecież to widać chyba. Znacznie, ale to znacznie - Większe. One są nawet wieksze od www.iększe. Że zażartuję. Ale człowiek taką ma przypadłość, że im co większe tym on bardziej próbuje to zdobyć, poznać, uzdatnić.
A okno?
A okno jest właśnie bodaj jedynym wynalazkiem ludzkości nad którym człowiek ma władzę. Bo też i wynalazł je - OKNO po to właśnie by mieć możliwość regulacji swojego ze światem kontaktu. Jedyny to wynalazek, gdzie to człowiek ustala intensywność vice versa.

Bo - szyba.
Bo
Bowiem
Bo wiem
Że szyba
Daje
Samopoczucie typu chyba